Dla właścicieli lokali gastronomicznych najważniejsi są zadowoleni, powracający w dane miejsce goście. Zależy im na wysokiej jakości serwowanych w lokalu potraw, które zadowolą podniebienia najbardziej wymagających smakoszy. Szukają rozwiązań jak utrzymać wysoki poziom kulinarny, ale także jak upewnić się, że prowadzenie danego miejsca będzie zwyczajnie opłacalne. Na pytanie jak pogodzić wysoką jakość serwowanych potraw oraz warunki ekonomiczne z odpowiedzią przychodzi piec konwekcyjno-parowy, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających restauratorów!
Piec konwekcyjno-parowy jest kolejnym krokiem w ewolucji po zwykłym piecu konwekcyjnym. Urządzenie to posiada skomplikowany system pozwalający na wielokrotne przetłaczanie gorącego powietrza przez komory. Powietrze to jest w trakcie całego procesu przepuszczane przez filtry oczyszczające je z drobinek tłuszczu. Dzięki temu nie dochodzi do przenikania się zapachów w komorze, których to głównym nośnikiem są właśnie tłuszcze. Powietrze przetłaczane jest przez komory wymuszając poziomą cyrkulację powietrza, która zapewnia równomierne rozmieszczenie temperatury. Do komory dodawana jest także para wodna, która zapobiega wysuszaniu potraw oraz przyspiesza obróbkę termiczną.
Piec konwekcyjno-parowy pozwala praktycznie na wszystkie czynności związane z obróbką termiczną: gotowanie (także gotowanie na parze), pieczenie zarówno w wysokich i niskich temperaturach, smażenie, grillowanie, blanszowanie, regenerację gotowych dań, a także wszelkiego rodzaju kombinacje przy użyciu suchego powietrza i pary. Przygotowywanie potraw w piecu konwekcyjno-parowym pozwala też na znaczne ograniczenie czasu, ponieważ nie wymaga ciągłego ich dopatrywania, obracania, podlewania. Można przygotowywać naraz warzywa, mięsa czy ryby bez obawy wymieszania się zapachów.
Jednorazowa inwestycja w piec konwekcyjno-parowy pozwoli nam na szereg różnorodnych oszczędności. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji gorącego powietrza oraz parze wodnej, przygotowanie dań zajmuje mniej czasu, co pozwala na oszczędność energii nawet na poziomie 30%. Ponieważ w piecach konwekcyjno-parowych nie trzeba używać prawie w ogóle tłuszczu (jego minimalna ilość przydaje się jedynie do wydobycia dodatkowych walorów smakowych), potrawy są nie tylko zdrowsze i mniej kaloryczne, ale także pozwalają na sporą oszczędność obniżając zapotrzebowanie na tłuszcz w obróbce termicznej do nawet 95%! Kolejnym ważnym atutem poprawiającym zarówno jakość wydawanych potraw jak i pozwalającym na znaczną oszczędność jest minimalna utrata masy produktów w porównaniu z klasycznymi metodami. Przy mięsach utrata ta oscyluje na poziomie 5% do maksymalnie 25%, podczas gdy przy innych sposobach obróbki termicznej spadek masy może dochodzić nawet do 50%. Piec konwekcyjno-parowy pozwala na przygotowanie soczystych mięs, bez ryzyka ich przesuszenia. Przy warzywach natomiast spadek masy jest zerowy, a kolor i jędrność są idealnie zachowane. Piece te zastępują wiele innych narzędzi kuchennych zajmując przy tym stosunkowo mało miejsca (od 1 m2), bez obaw można je także stawiać jeden na drugim.
Oto w skrócie kilka najważniejszych zalet pieca konwekcyjno-parowego, wskazujących zarówno poprawę jakości powstałych dań, szereg oszczędności finansowych oraz zwyczajnie ułatwiających pracę w kuchni:
Piec konwekcyjno-parowy bez wątpienia powinien być najważniejszym sprzętem na wyposażeniu każdej kuchni, nazwanie go „sercem kuchni” nie jest przesadą. To w nim można przygotować większość potraw od przystawek, dań głównych po desery. Odpowiednio używany znacznie ułatwi pracę kucharzom, a właścicielom restauracji pozwoli na szereg bardzo ważnych oszczędności.