Odpowiednio zaprojektowana zmywalnia to gwarancja bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy. Jak sprawić, by była funkcjonalną częścią kuchni, zapewniała oszczędność czasu i pieniędzy, a także bezproblemowo przechodziła ewentualne kontrole Sanepidu?
Planując rozmieszczenie zmywalni, powinniśmy uwzględnić dwa aspekty: wymogi Sanepidu, a także ergonomię pracy. Wymogi Sanepidu zakładają wydzielenie dwóch dróg przepływu naczyń: czystej i brudnej, które nie mogą się krzyżować. Kierując się tymi wytycznymi, powinniśmy w logiczny sposób zaplanować punkty dostawy i odbioru naczyń, a także umiejscowić samą zmywalnie.
Przestrzeń na brudne naczynia najlepiej wyznaczyć w miejscu, gdzie te będą szybko i bez przeszkód donoszone. Punkt dostawy musi być połączony z miejscem zmywania naczyń, a ten z przestrzenią przeznaczoną do ich suszenia i przechowywania. Zasady dotyczące higieny powinny harmonijnie łączyć się z wygodnym dla pracowników obiegiem naczyń.
Podczas planowania rozmieszczenia sprzętów w zmywalni, w tym ich wysokości i ilości, warto odtworzyć ruchy pracowników i tak zoptymalizować dobór mebli oraz ich układ, by mycie naczyń przebiegało sprawnie i komfortowo.
Na wyposażenie zmywalni składają się meble na brudne naczynia, regały ociekające, zmywarka gastronomiczna, zlew, kosz na odpady i ewentualnie rozdrabniacz odpadków. Przy wyborze wyposażenia warto zwracać uwagę na takie szczegóły jak jakość i materiał wykonania (najlepsze są meble ze stali nierdzewnej), a także ich konstrukcję, która powinna zapewniać łatwość czyszczenia. Producenci sprzętów gastronomicznych wychodzą na przeciw tym wyzwaniom i stale unowocześniają swoją ofertę, proponując np. meble o gładkich powierzchniach, co zapobiega gromadzeniu się brudu w zakamarkach.
Oczywiście najważniejszym elementem wyposażenia zmywalni jest zmywarka gastronomiczna. Czym kierować się przy jej wyborze? Rodzaj zmywarki powinien być uzależniony od jej przeznaczenia i oczekiwanej wydajności – inny sprzęt będzie odpowiedni w bistro, inny w kawiarni, dużej restauracji czy w stołówce. Przykładowo:
Istotny jest również taki dobór sprzętu, by nawet w niewielkiej powierzchniowo zmywalni, dostęp do zmywarki był wygodny i bezproblemowy. Biorąc pod uwagę aktualny wybór zmywarek (ładowanych od góry, od przodu, szufladowych), zakup optymalnego urządzenia nie powinien nastręczyć problemów.
Warto wiedzieć: zwykle zmywarki gastronomiczne posiadają otwór do odpływu wody pod spodem. Jeśli w lokalu odpływ wody umiejscowiony jest powyżej poziomu podłogi, zmywarkę można postawić na specjalnej podstawce. Zalety tego rozwiązania to:
Chociaż zmywarki gastronomiczne są obecnie traktowane jak standardowy element wyposażenia zakładów gastronomicznych, niektórzy właściciele małej gastronomii wciąż wolą wyposażać zmywalnie w sprzęt przeznaczony do gospodarstw domowych, utrzymując że profesjonalna zmywarka to dobra inwestycja tylko w dużych lokalach. Taka oszczędność jest wyłącznie pozorna, bowiem zmywarki gastronomiczne mają zdecydowanie większą żywotność od sprzętów AGD, tym samym ich zakup należy traktować w kategorii inwestycji.
Co jeszcze przemawia za wyborem sprzętu dedykowanego do gastronomii?
Środki do mycia naczyń to tylko pozornie błahy temat – warto potraktować go z równie dużą uwagą, jak wyposażenie zmywalni. Po pierwsze, chemia profesjonalna używana w zmywarkach jest niezbędna w procesie redukowania bakterii na naczyniach. Po drugie, w zmywarkach zasadniczo powinno się stosować preparaty jednego producenta. Częste zmiany środków nie są wskazane.
Ponadto odpowiednio dobrane preparaty do zmywania nie niszczą zastawy stołowej, nabłyszczają szkło oraz zapobiegają powstawaniu smug. Tym samym po umyciu naczyń w zmywarce i ich osuszeniu, te są od razu gotowe do użytku.
Dobierając chemię profesjonalną, należy kierować się jej jakością i dostępnością (co uchroni nas przed nieplanowaną zmianą środków myjących przeznaczonych do zmywarki). Jednym z dostawców chemii profesjonalnej jest firma Tenzi, która oferuje środki do zmywarek gastronomicznych i przemysłowych (do mycia maszynowego i ręcznego, nabłyszczania, płukania i wybielania naczyń) oraz szereg produktów komplementarnych, niezbędnych w każdej zmywalni, w tym m. in. środki do uzdatnienia wody, które przedłużają żywotność zmywarek i chronią naczynia. W Tenzi można także zaopatrzyć się m. in. w płyny do czyszczenia sprzętów i podłóg.
Szeroki zakres oferty chemii profesjonalnej wybranego przez nas producenta gwarantuje wygodę w procesie składania zamówienia oraz często wiąże się z atrakcyjnymi cenami (np. dzięki rabatom dla stałych klientów).
Doradcy CAREHO z przyjemnością pomogą dobrać optymalne parametry zmywarki do Państwa lokalu gastronomicznego. Zapraszamy do kontaktu.