Blog gastronomiczny
Pierwszy etap zakładania pizzerii już za nami. Dotychczas naszą pracę można określić mianem koncepcyjnej: przeanalizowaliśmy różne pomysły na restaurację: od „prawdziwej pizzerii” szczycącej się autentycznymi, włoskimi smakami, po „spolszczoną pizzerię” – nawiązującą do polskich preferencji kulinarnych. Określiliśmy czy zależy nam na lokalu stacjonarnym, stacjonarnym z dowozem, czy wyłącznie mobilnym – uwzględniając przy tym możliwości finansowe i konkurencję.
Opracowaliśmy też idee samego lokalu: autorską, wypełniającą rynkową niszę lub opartą na zasadach franczyzy z wyrobioną marką i gotowym know-how.
Prowadzący własną działalność gastronomiczną przedsiębiorcy staną z czasem przed potrzebą zatrudnienia odpowiedniego personelu. Warto zwrócić uwagę na kilka cech, jakie powinien spełniać pracownik mający największą styczność z naszymi klientami, kelner.
Jesteś już o krok od wejścia w świat biznesu gastronomicznego. Dowiedz się jak otworzyć własną pizzerię – sprawnie oraz zgodnie z wymaganiami prawnymi.
Jeżeli lubisz gotować, i z wypiekami na twarzy oglądasz programy kulinarne w stylu Masterchef czy Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler,
a do tego planujesz założenie własnego biznesu, to prowadzenie działalności gastronomicznej jest właśnie dla ciebie.
W Polsce od kilkunastu lat trwa moda na pizzę. Nic dziwnego – to włoskie danie kocha cały świat (zajadają się nią na potęgę chociażby Amerykanie).
Jest też jednym z najczęściej zamawianych dań na wynos w naszej ojczyźnie. Czy to oznacza, że pizzeria to plan doskonały na rentowny biznes? I tak, i nie.
Dla właścicieli lokali gastronomicznych najważniejsi są zadowoleni, powracający w dane miejsce goście. Zależy im na wysokiej jakości serwowanych w lokalu potraw, które zadowolą podniebienia najbardziej wymagających smakoszy. Szukają rozwiązań jak utrzymać wysoki poziom kulinarny, ale także jak upewnić się, że prowadzenie danego miejsca będzie zwyczajnie opłacalne. Na pytanie jak pogodzić wysoką jakość serwowanych potraw oraz warunki ekonomiczne z odpowiedzią przychodzi piec konwekcyjno-parowy, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających restauratorów!
Miniony rok był niezwykle udany dla branży gastronomicznej. Zanotowano znaczący wzrost liczby nowopowstających lokali. Co cieszy, zwłaszcza właścicieli gastronomii, coraz więcej Polaków udaje się do restauracji na posiłek. Popularne są posiłki w barach i knajpach w ciągu dnia, wieczorne wypady na pizzę ze znajomymi, niedzielne wizyt w restauracji z rodziną czy romantyczne randki przy kieliszku wina. Czas pokaże, czy nadchodzący rok również okaże się sprzyjający dla branży gastronomicznej.
Gastronomia to termin zaczerpnięty z języka greckiego, oznaczający dosłownie sztukę kulinarną. Obecnie z tym pojęciem wiąże się jest także działalność produkcyjno-usługowa.
Zakaz handlu w niedzielę może wpłynąć negatywnie nie tylko na sklepy i centra handlowe, ale także na właścicieli małych gastronomii. Z powodu braku klientów, robiących zakupy w niedzielne popołudnia, mogą stracić prze wszystkim znajdujące się w centrach handlowych bary i restauracje. To z pewnością odbije się negatywnie na polskim przedsiębiorcach, realizujących się w branży gastronomicznej.
Zakładając lokal gastronomiczny musimy zrozumieć jaki profil nas interesuje i jaki może nam zapewnić sukces. Istotna jest lokalizacja, wystrój, ceny poza oczywiście kwestią najważniejszą – klasą serwowanych potraw. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że czystość i higiena należą do podstaw sukcesu zakładających lokal gastronomiczny. Kwestie te od strony prawnej reguluje Państwowa Inspekcja Sanitarna czyli tak zwany Sanepid.
Zakup zastawy do lokalu gastronomicznego zdaje się być jedynie szczegółem, który dopełni wyposażenie naszej restauracji, bistro czy pizzerii. Przecież po tym jak uporaliśmy się z wyborem odpowiedniego lokalu, sprzętu (piece, zmywarki, kuchnie, lodówki), zdecydowaliśmy się na konkretny rodzaj kuchni, którą będziemy serwować i ubraliśmy naszą koncepcję w stosowną aranżację wnętrz, kupno szkła i porcelany gastronomicznej powinno być dziecinnie proste i stosunkowo tanie. Otóż nie, to kolejne wyzwanie, od którego zależy odbiór naszego lokalu przez klientów i ergonomia pracy załogi.
W okresie jesienno-zimowy utrzymanie czystości w lokalu to wyjątkowo trudne wyzwanie. Poza sumiennym i regularnym czyszczeniem kuchni wraz ze wszystkimi sprzętami, myciem toalet i sali, personel musi dokładać szczególnych starań, by utrzymać w idealnym stanie podłogi. Niestety te ostatnie w błyskawicznym tempie brudzone są błotem i śniegiem nanoszonym z zewnątrz. Jak utrzymywać lokal gastronomiczny w nienagannej czystości, nawet zimą, by nie zbankrutować, a także spełnić wymagania gości i Sanepidu?
Odpowiednio zaprojektowana zmywalnia to gwarancja bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy. Jak sprawić, by była funkcjonalną częścią kuchni, zapewniała oszczędność czasu i pieniędzy, a także bezproblemowo przechodziła ewentualne kontrole Sanepidu?
W artykule odpowiemy na kilka pytań dotyczących mebli ze stali nierdzewnej m.in: jakie są najważniejsze właściwości stali nierdzewnej, zastosowanie stali nierdzewnej w lokalach gastronomicznych, dlaczego meble ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzają się w zapleczach gastronomicznych, jak czyścić powierzchnie takich mebli oraz dlaczego to właśnie stal nierdzewna jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem przy wyposażaniu kuchni.
Czy warto i dlaczego stosować system kolorowych desek i noży do krojenia zgodnie z systemem HACCP. Wyjaśniamy jak wygląda klasyfikacja kolorów i produktów.
W tym poście postaramy się wyjasnić Państwu co dokładnie oznacza skrót GN podawany przy pojemnikach gastronomicznych oraz urządzeniach takich jak piece, piekarniki czy bemary.